Officiella

OFFICIELLA – I work too much therefore I need to focus on beauty and fashion to keep my brain still in the "statisticly normal person" area. Za dużo pracuję, dlatego też potrzebuję skupić się na modzie i pięknie tego świata, by mój mózg nadal znajdował się w zakresie "statystycznie normalna osoba" :)

Fashion Trend 9 – Pyjama in the Jungle – TOP 10 summer 2013


Fashion trend 9 – Pyjama in the Jungle

I remember watching „Girls Next door” Playboy series a couple of years ago.  The XXI century Casanowa – the owner of Playboy magazine – Hugh Heffner was wearing pyjama all the times at home. It was comfortable, silk and… with little print that I remember from the childchood. It looked also like some of the clothes that my aunts had in the wardrobe – the late 70-ties panties or dresses.  Then it was Miuccia Prada to introduce it again on the runway show.

Some of the fashion designers added the motives from the jungle – flowers, birds, colours. And now… the patterns are all over the runways.

It seemed funny and not very elegant for me. However with time I kind liked it.  For me the best ones are used by KENZO.

How to wear it? Maybe by (i) using just one pattern for the trouses and the jacked or by (ii) using only  1 colour that is shown in the skirt and the blouse and the shoes and the bag

I would add one piece to the other without much thinking. ;o) And as we can see on some of the pictures – the patterns also could be so elegant that can be worn to work.

You might also be interested in my previous post http://wp.me/p2Q52i-e5    and http://wp.me/p2Q52i-gW

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Fashion trend 9 – piżama w dżungli

Pamiętam jak kilka lat temu oglądałam odcinki  „Grils Next door” Playboya.  Wielki Casanove XXI wieku, właściciel Playboya – Hugh Heffner nosił w tym filmie swoja piżamę praktycznie cały czas.  Coż się zresztą dziwić – wygodna, jedwabna i w rzucik, który pamiętam z dzieciństwa.  Wzór ten wyglądał dokładnie tak samo jak suknie i bluzki moich ciotek z późnych lat 70.   Teraz to Miuccia Prada ponownie wprowadziła takie wzory z powrotem na wybiegi. 

Inni projektanci dodali motywy z dżungli – kwiaty, ptaki, kolory….  A teraz mieszanina tych wzorów jest obecna praktycznie na każdym z pokazów. 

Wydawało mi się to bardzo zabawane, staroświeckie i na pewno niezbyt elegancki. Ale z czasem polubiłam je. A najbardziej lubię wzory KENZO.

Jak to nosić? Może (i) nosząc spodnie i żakiet, które są uszyte z materiału w ten sam wzorek lub też (ii) nosząc ubrania, gdzie wzory są różne, ale 1 z kolorów powtarza się w każdej części ubrania – spódnicy, bluzce na butach i torebce.

Ja po prostu ubierałabym się w tę pstrokaciznę nie za bardzo przejmując się co z czym jest zestawione. I jak widać na poniższych zdjęciach – zestawienie wzorów może być tak eleganckie że spokojnie można w tym czymś pomaszerować do pracy. :o)

Może też Ci się spodoba mój starszy wpis http://wp.me/p2Q52i-e5 

oraz http://wp.me/p2Q52i-gW

Enjoy!

Officiella

KENZO Capture Capture10 Capture9 Capture8 Capture7 Capture6 Capture5 Capture4 Capture3 Capture2 Capture1 Capture

Advertisements

2 comments on “Fashion Trend 9 – Pyjama in the Jungle – TOP 10 summer 2013

 1. Kasia
  27/07/2013

  Tego typu zestawienia powoduja ze caly swiat sie usmiecha. 😉

  • Officiella
   01/08/2013

   oj tak! ;o) szczególnie latem przy opalonej skórze wygląda to bajecznie ;o). Podoba mi się też to, że w zasadzie to nie trzeba się za bardzo zastanawiać co z czym łączyć tylko nakładadsz to co Ci wpada w łapiszcze rano – ja jestem leniwa więc dla mnie takie rozwiązanie jest bossskie ;o)

No i co o tym myślisz? Dodaj komentarz, możesz zignorować pole z adresem emailowym. Komentarz Twój najpierw trafi do moderacji (więc go od razu nie zobaczysz)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 26/07/2013 by in TOP 10 TRENDS 2013 and tagged , , , , , , , , , .

Blog Stats

 • 14,473 hits

Blogs I Follow

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 45 obserwujących.

rarasaur

frightfully wondrous things happen here.

Pollock of Light

Twitter: @lluisbusse

Outlook in Life

... and it is ever changing

Live2EatEat2Live Blog

To document our relationship with food.

Mind's Seat

Set your mind on the things above

The top 10 of Anything and Everything!!!

The top 10 of just about anything everything, from cakes to cats and dogs to caravans. Always a laugh, always worth seeing.

Szrot

“The old dreams were good dreams; they didn't work out but I'm glad I had them.”

The Redneck Rosarian

America's Favorite Rose Gardener

Brad Mcdonald

Professional Footballer

ice cream magazine

................... for lovers of ice cream. Your free on line magazine for sweet frozen treats. Recipes, inspiration, artisanal ideas for your delectation.

theflexifoodie.wordpress.com/

Delicious plant-based, whole food recipes & my healthy living tips!

%d bloggers like this: